Herb Czaplinek
Ochotnicza Straż Pożarna w Czaplinku
Aktualnie odwiedza nas: 3 gości
Informacje o projekcie
Polecamy

 

 

Sondy
Czy zainteresowała cię nowa strona internetowa Gminnego Centrum Ratownictwa w Czaplinku?
Tak
Nie
Nie mam zdania
Zdarzenia

Przewrócony katamaran na j. Drawsko

01.06.2017

W dniu 31 maja 2017 roku o godz. 12.17 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim wpłynęło zgłoszenie o wywróconym katamaranie na J. Drawsko i osobie znajdującej się w wodzie.


Na miejsce zdarzenia niezwłocznie zadysponowano siły i środki służb ratowniczych.
Po przybyciu na miejsce zdarzenia i zwodowaniu łodzi ratowniczych rozpoczęto poszukiwania uszkodzonego katamaranu i dryfującego mężczyzny.
W wyniku podjętych działań odnaleziono dryfujący do góry dnem katamaran i mężczyznę, który przebywał w wodzie od ok. 2,5 godzin.
Poszkodowanego podjęto na pokład, a katamaran postawiono i odholowano do brzegu.
Żeglarz wykorzystując moment cumowania łodzi ratowniczych wszedł na pokład katamaranu i odpłynął od brzegu. Po około 50 metrach katamaran ponownie przewrócił, a żeglarz znalazł się w wodzie.
W związku z zaistniałą sytuacją niezwłocznie podjęto ponowne działania ratownicze, a po postawieniu katamaranu żaglem do góry całkowicie wyciągnięto go na brzeg uniemożliwiając tym samym ponowne zwodowanie jednostki pływającej.
Porywisty wiatr, wysoka fala, lokalizacja miejsca zdarzenia oraz plątanina linek, która uniemożliwiała szybkie opuszczenie żagli bardzo utrudniały realizację zadań i wymagały użycia aż 3 łodzi ratowniczych by sprostać zadaniu.
Szczęśliwie w tym przypadku nikomu nic się nie stało.
W działaniach ratowniczych udział brało 5 zastępów straży pożarnej wyposażonych w 3 łodzie ratownicze.

 

tekst i foto: kpt. Andrzej Podolak


Program Regionalny dla rozwoju Pomorza ZachodniegoProgram Regionalny - Narodowa Strategia SpójnościWojewództwo ZachodniopomorskieUnia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007 - 2013.